Terapia joni, choć coraz bardziej popularna jako metoda leczenia fizycznego i emocjonalnego, wymaga od terapeuty nie tylko specjalistycznych umiejętności w zakresie tej terapii, ale również wiedzy i kompetencji w innych obszarach. Wybór odpowiedniego specjalisty jest kluczowy dla bezpieczeństwa, skuteczności oraz komfortu psychicznego pacjentki. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty, które warto rozważyć, wybierając eksperta do przeprowadzenia tej specjalistycznej formy terapii.
Świadomy wybór terapeuty – od czego zacząć?
Do terapeuty joni trafiają przede wszystkim osoby z problemami z zakresu seksuologii czy psychologii, dlatego wymagane jest głębokie zrozumienie psychologii i psychotraumatologii, a także posiadanie otwartego umysłu, holistycznego podejścia do zdrowia i indywidualnego postrzegania każdej pacjentki. Ważne jest także, by terapeuta joni miał wiedzę medyczną dotyczącą m.in. anatomii ciała ludzkiego. Często specjalistami terapii joni są osoby mające podstawowe kwalifikacje w zakresie masażu, np. są technikami masażu lub fizjoterapeutami. Dodatkowym atutem u terapeuty joni jest wiedza na temat energii w ciele, usuwania blokad energetycznych i szeroko pojętej duchowości, w tym praktyk tantrycznych, które mogą pozytywnie oddziaływać na wspomaganie terapii (de Vos, 2016). Kluczowe jest, by terapeuta podchodził do swojej pracy holistycznie, stawiając jednak w pierwszej kolejności na wiedzę z zakresu medycyny i psychologii.
Akademicka wiedza psychologiczna – psycholog lub psychoterapeuta
Terapeuta joni powinien posiadać solidne wykształcenie w dziedzinie psychologii, a najlepiej także dodatkowe kwalifikacje z zakresu psychotraumatologii. Wiedza z zakresu psychologii pozwoli mu na lepsze zrozumienie emocjonalnych i psychicznych aspektów związanych ze stanem klientek, co jest niezbędne do efektywnego ich wspierania i dobrania odpowiednich metod terapii. Terapeuta powinien być przygotowany, aby odpowiednio reagować na emocjonalne wyzwania związane z przeszłymi traumami seksualnymi czy emocjonalnymi, które mogą być aktywowane podczas sesji. Psychoterapia jest potężnym narzędziem w walce z traumami, jednak najlepsze efekty przynosi integracja psychoterapii z innymi rodzajami terapii, które mają na celu uzdrawiać pacjentki.
Psychotraumatologia – ważna specjalizacja terapeuty
Wybierając terapeutę, należy zwrócić uwagę, czy posiada on specjalizację w określonym nurcie psychoterapeutycznym, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom i potrzebom. Jeśli przychodzisz na sesję z problemami z postrzeganiem własnego ciała, kłopotami w sferze intymnej lub blokadami w ciele spowodowanymi przeszłymi traumami, dobrym wyborem będzie psychotraumatolog, którego specjalizacją jest wsparcie w radzeniu sobie z ciężkimi przeżyciami z przeszłości. Ważne jest jednak, by terapeuta w swojej pracy integrował różne aspekty zdrowia i dobrostanu, dobierając metodę terapii do potrzeb pacjentki. Kluczowe jest więc holistyczne podejście i znajomość różnych technik terapeutycznych, jak terapia ciałem, terapia poznawczo-behawioralna, mindfullness, EMDR, terapia Havening czy metody zaczerpnięte z tantry (Ruden, 2019). Warto mieć na uwadze to, że jest jest wielu psychoterapeutów i wielu psychotraumatologów, którzy nie są przygotowani psychicznie do rozmowy na tematach związanych z życiem seksualnych! Wybór specjalisty, który jest otwarty na te tematy jest dużo lepszym wyborem ponieważ jest mniejsze ryzyko na przeciwprzeniesienie i innego rodzaju projekty nierozwiązanych spraw terapeuty na pacjenta.
Edukacja medyczna i holistyczne podejście
Terapeuta powinien być wykształcony w zakresie anatomii i fizjologii ciała, a także mieć ukończone kursy z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej. Specjalista musi bowiem rozumieć złożoność ludzkiego ciała oraz móc zintegrować w swojej praktyce aspekty fizyczne, emocjonalne i duchowe. Dobrym wyborem będzie technik masażysta lub fizjoterapeuta uroginekologiczny. Specjalista taki posiada niezbędną (ale i tak nie wystarczającą) wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, jest w stanie bezpiecznie przygotować ciało do terapii joni poprzez masaż, a także jest świadomy ograniczeń czy przeciwwskazań do przeprowadzenia terapii. Kluczowa jest także wiedza o duchowości i energoterapii oraz kompleksowe podchodzenie do każdego przypadku.
Postaw na doświadczenie i kwalifikacje
Upewnij się, ile czasu terapeuta pracuje w danej metodzie i jak wiele miał klientek. Ważne jest, aby terapeuta posiadał odpowiednie szkolenia i kompetencje, ale nie mniej istotne jest jego doświadczenie, które zapewni bezpieczne prowadzenie sesji, zwłaszcza w kontekście potencjalnych reakcji związanych z uwalnianiem traum. Doświadczenie w pracy z różnorodnymi przypadkami oraz ciągłe szkolenia są niezbędne do tego, aby terapeuta mógł efektywnie i bezpiecznie prowadzić sesje.
Opinie i recenzje
Przejrzyj strony internetowe, media społecznościowe oraz opinie innych klientek o danym terapeucie. Warto poszukać rekomendacji od osób, które korzystały z jego usług, aby lepiej zrozumieć podejście terapeuty i oczekiwaną skuteczność. Opinie o terapeucie często dotyczą tego, jakie pierwsze wrażenie robi on na klientkach. Czy mówią o tym, że potrafi słuchać, jest cierpliwy, pragnie stale dalej się certyfikować i zdobywać wiedzę na tematy uzdrawiania kobiecego ciała, nie zamykając się na żadne teorie i techniki? Jeśli tak, to być może znalazłaś idealnego kandydata. Jeśli nie – spróbuj się nie zniechęcać, czasami potrzeba czasu na to, by odnaleźć dobrego specjalistę. Autentyczne recenzje i referencje mogą być cennym źródłem informacji o profesjonalizmie i efektywności terapeuty. Sprawdź też czy dany terapeuta ma jakiegoś nauczyciela w swojej ścieżce duchowej, czy ma „głównego nauczyciela” lub „jedynego nauczyciela”. Szukaj opinii na temat tego mistrza w zagranicznych stronach i sprawdź czy istnieją kontrowersje, nadużycia, itp. Ten punkt jest szczególnie ważny jeśli dany terapeuta regularnie „chodzi” do takiego „mistrza”. Jeśli to 1-2 kurs (wśród wielu innych) z przeszłości, to nie oznacza, że terapeuta został załapany w sieci sekty.
Pytania do terapeuty joni – klucz to wyjaśniać swoje wątpliwości!
Nie bój się zadawać pytań terapeucie przed rozpoczęciem terapii. Dobry specjalista powinien być otwarty na rozmowy o swojej metodzie pracy, używanych narzędziach (np. rodzaj olejków) i oczekiwaniach względem sesji. Taka komunikacja jest kluczowa dla nabrania zaufania do terapeuty i ustanowienia komfortowej, bezpiecznej bazy do ewentualnej terapii. Poniżej przedstawiamy kilka pytań i kwestii, które możesz wyjaśnić z terapeutą. Jeśli np. wymagasz aby terapeuta korzystał z danego narzędzia, to zakomunikuj przed.
Czy terapeuta odznacza się profesjonalnym podejściem do klienta?
Zwróć uwagę na to, czy terapeuta jasno określa granice, zarówno swoje, jak i klientki. Ważne jest, aby sesja odbywała się w profesjonalnych warunkach, bez niepotrzebnego nacisku czy nieodpowiedniego zachowania. Bezpieczeństwo i efektywność sesji powinny być zapewnione przez ustalenie jasnych granic (jeżeli takowe istnieją) i zapewnienie pacjentki, że nic nie zostanie wykonane bez jej świadomej zgody oraz odpowiedniego przygotowania. Jasne zasady współpracy muszą być przedstawione już na samym początku i zaakceptowane przez obie strony. Klientka powinna czuć się bezpiecznie w profesjonalnych rękach terapeuty, musi także wiedzieć, że w każdej chwili może zrobić przerwę albo całkowicie zrezygnować z sesji.
Jak przebiega sesja?
Istotne jest, aby na konsultacji z terapeutą rozwiać wszelkie wątpliwości i niepewności związane z tym, jak wygląda sesja terapii joni u danego specjalisty. Sesje powinny rozpoczynać się od szczegółowego wywiadu, rozmowy i poznania klientki oraz dobrania odpowiedniej strategii terapeutycznej. Sama terapia joni powinna być poprzedzona masażem całego ciała, co pozwala na lepsze przygotowanie do bardziej intymnych aspektów terapii joni. Unikać warto sesje skupione tylko na joni!! Terapeuta nie powinien skupiać się wyłącznie na strefie joni, ale traktować sesję jako zintegrowany proces terapeutyczny, który obejmuje całe ciało i umysł. Masaż przed właściwą terapią joni pomaga w rozluźnieniu i przygotowaniu systemu nerwowego do głębszej pracy. Zwróć uwagę na to, jak długo trwa sesja – nie powinna ona być zbyt krótka. Sama rozmowa na początku sesji, szczególnie w ramach pierwszej wizyty, może potrwać nawet godzinę!
Ile kosztuje sesja?
Ważnym czynnikiem jest także koszt sesji. Sesje masażu joni mogą być kosztowne, ale ich cena powinna odzwierciedlać czas, wysiłek i specjalistyczne umiejętności terapeuty. Pamiętajmy, że jest to inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie. Zorientuj się, jakie ceny ma konkurencja – koszt sesji u wybranego terapeuty nie powinien być ani zbyt wygórowany, ani podejrzanie niski.
Sygnały ostrzegawcze – w przypadku czego musisz zrezygnować z danego terapeuty?
Na koniec warto pamiętać o sygnałach ostrzegawczych, które mogą wskazywać, że terapeuta nie jest dla Ciebie odpowiedni:
- terapeuta sugeruje bardzo krótkie sesje;
- brak jasnych zasad dotyczących granic, dotyku i zgody na niego;
- nieprofesjonalne środowisko pracy – zwróć uwagę na czystość gabinetu, bezpieczeństwo, higienę, poziom hałasu i brak obecności osób trzecich w tym samym pokoju, gdzie odbywa się sesja właściwa;
- terapeuta flirtuje z Tobą lub proponuje dodatkowe usługi, które budzą Twoje wątpliwości lub oferuje sesję za darmo ze względu na Twoją atrakcyjność;
- pamiętaj, że terapeuta joni pracuje w pełnym ubraniu, lub w pareo, a pod pareo musi mieć bieliznę!! A do dotykania Twojego ciała (zawsze za Twoją zgodą) używa jedynie rąk lub przedramion!
Podchodząc do wyboru terapeuty z odpowiednią starannością i uwagą na wymienione aspekty, możesz znacznie zwiększyć szanse na pozytywne doświadczenia z terapią joni. Ta unikalna forma terapii oferuje głębokie możliwości leczenia i wzrostu. Dzięki terapii pacjent może polepszyć swoje zdrowie psychiczne, uleczyć traumatyczne przeżycia, zniwelować poczucie winy, bezradność i zakotwiczenie w lękach, odzyskać dobry nastrój, zacząć kochać swoje ciało i przywrócić do równowagi swoje życie seksualne, wprowadzając w swój związek więcej pikanterii (Riedl, 2009). Korzyści wynikające z terapii joni wpływają na całe życie klientki, dlatego warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego specjalisty, który jak najlepiej poprowadzi nas przez ten proces uzdrawiania i odkrywania siebie.
Literatura:
- Chia M., 2005: „Healing Love Through the Tao: Cultivating Female Sexual Energy”. Destiny Books
- Riedl M., 2009: „Yoni Massage: Awakening Female Sexual Energy”. Destiny Books
- Ruden, R.A., 2019: „Harnessing Electroceuticals to Treat Disorders Arising From Traumatic Stress: Theoretical Considerations Using A Psychosensory Model”. Explore, 15(3):222-229
- de Vos M., 2016: „Tao Tantric Arts for Women: Cultivating Sexual Energy, Love, and Spirit”. Destiny Books