Masaż
Czym jest masaż joni i kto może na nim skorzystać?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Masaż
Czym jest masaż joni i kto może na nim skorzystać?
Masaż joni jest to intymny, uzdrawiający masaż kobiecych narządów płciowych. Nie jest to praktyka erotyczna, stymulująca do odczuwania satysfakcji seksualnej czy orgazmu – jego celem jest to, by odkryć ukryte emocje i traumy oraz wykryć złogi energii, uwolnić je i dzięki temu uzdrowić pacjentkę – zarówno emocjonalnie, duchowo, jak i wspomagając terapię medycznych schorzeń w obrębie miednicy. Wiedza z zakresu psychologii, psychotraumatologii i naturopatii osoby wykonującej masaż są kluczowe, aby móc w właściwy sposób przeprowadzić sesję w niektórych bardziej wymagających sesjach.
Podstawą tantrycznego masażu yoni jest energia. Kobieca energia seksualna to potężna siła – niekoniecznie związana jedynie z praktykami seksualnymi; jest to siła tworzenia, siła życia. Za rezerwuar energii seksualnej często uznawane jest właśnie joni. Jest to używane w sanskrycie określenie kobiecych narządów płciowych – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Niestety w dzisiejszych czasach często nie mamy dostępu do tej zmagazynowanej energii – brak świadomości, nowoczesna cywilizacja i wszelkiego rodzaju problemy emocjonalne czy stres powodują powstawanie barier i blokad w tym obszarze – ciągle jesteśmy w głowie. Celem masażu joni jest aktywacja miejsc w obrębie joni tak, by uwolnić przepływ energii i dać klientce możliwość korzystania z niej, a więc i wspierać jej możliwości rozwoju.
Uwolnienie energii z określonych miejsc w ciele wykorzystywane jest w wielu aspektach leczenia, począwszy od tradycyjnej medycyny chińskiej, przez akupunkturę i akupresurę, aż po psychologię energii i terapie psychosensoryczne. Dr Ruden, twórca praktyki tego ostatniego nurtu, twierdził, iż w trakcie określonego dotyku wyzwalać mogą się wszelkie traumy czy negatywne emocje (Ruden, 2005).
W praktyce uwolnienie energii w obszarze joni może dać kobiecie wiele korzyści, począwszy od lepszego samopoczucia psychicznego, odzyskania motywacji do działania i rozładowania stresu aż po korzyści medyczne, takie jak złagodzenie wszelkich dolegliwości fizycznych w obszarze joni. Ma to również niebagatelny wpływ na seksualność – masaż joni tchnie w twoje życie intymne zupełnie nową energię. Pamiętaj też, że odkryjesz jeden z najbardziej tajemniczych rodzajów masażu tantrycznego i rytuałów pracy z ciałem, co może przynieść zupełnie nowe odczucia duchowe.
Dla kogo skierowany jest masaż joni? Dla każdej kobiety, która odczuwa napięcie, stres, nieprzyjemne emocje, niepewność swojego ciała, trudności w życiu seksualnym czy cierpi z powodu nieprawidłowości w obszarze miednicy. Masaż może przynieść korzyści także tym, którzy chcą lepiej poznać swoje ciało i rozwijać się duchowo.


Masaż
Jak wygląda masaż joni?
Masaż joni dotyczy zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych narządów płciowych kobiety. Skupia się szczególnie na punktach energetycznych w obrębie joni, tzw. punktach marma. Energetyczne punkty i linie na ciele opisywane były już w tradycyjnej medycynie chińskiej i buddyzmie (Chang, 2012). Masażysta wykorzystuje specjalne rodzaje ruchów i ucisków zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz yoni. Takie praktyki mają na celu nie tylko relaksację i uwolnienie energii, ale też pracę z tkanką – polepszenie jej ukrwienia i przepływu krwi w obszarze pochwy oraz ustabilizowanie zakończeń nerwowych w najwrażliwszych punktach joni poprzez zjawisko tzw. neurotorowania (Prescott, 2012).
Jak przebiega masaż joni? Rozpoczyna się on od rozmowy z masażystą, przedstawienia swoich problemów i oczekiwań, lecz także obaw i wątpliwości. Specjalista przedstawia cały proces i jego potencjalne korzyści oraz ewentualne skutki uboczne, takie jak silne reakcje emocjonalne towarzyszące uwalnianym, zablokowanym uczuciom. Rozmowa służy także nawiązaniu kontaktu z terapeutą i zbudowania podstaw zaufania. Masażysta może dostosować sesję indywidualnie tak, by jak najlepiej spełniała ona oczekiwania pacjentki. Ważne jest tu, by zaufać terapeucie i nie skupiać się na swoich celach w trakcie masażu. Klienta powinna przedstawić swoje intencje i się zrelaksować. Czasami pomaga w tym masażysta, wprowadzając do sesji elementy medytacji, ćwiczeń oddechowych i wizualizacyjnych.
Gdy osoba masowana jest już zrelaksowana, masażysta może przejść do właściwego masażu. Ważna jest tu otwartość i komfort klientki – być może nie jest ona gotowa na tego typu praktykę i potrzebuje więcej przygotowań, może nawet kilka dodatkowych sesji, zanim dojdzie do właściwego masażu joni.

Jeśli wszystko jest w porządku, masażysta zaczyna eksplorować joni. Początkowo masowane jest krocze, pachwiny, okolice miednicy i zewnętrznych narządów płciowych. Następnie masażysta przechodzi do skupienia się na częściach wewnętrznych joni, szczególnie skupiając się na punktach marma, z którymi pracuje. Rodzaj i czas masażu zależy od konkretnej kobiety – każda może potrzebować innej manipulacji. Wykonywana praca ma charakter uwalniający i aktywujący energię. Masaż joni często bywa łączony z mapowaniem yoni, które służy temu, by poprzez nacisk, punkt po punkcie, uwolnić napięcia i energię seksualną z naszej yoni, poniekąd rozbrajać punkty stagnacyjne w jej obrębie.
Wiedza i doświadeczenie z zakresu psychologii są w tym momencie ważne – obserwacja ruchy, oddech, mimika, napinanie mięśni mogą wskazywać na to, że osoba masowana przyjmuje i ma korzyści, lub „zamyka się” lub aktywuje się wewnętrzne dziecko – są to sygnały, które pozwolą doświadczonemu terapeutowi dostosować działanie, aby unikać potencjalnych śladów seksualizacji, które w takich momentach będą zdecydowane niekorzystne.
Odczucia w trakcie i po masażu są różne u każdej osoby. Zazwyczaj kobiety odczuwają ulgę i lekkość, przyjemność, euforię, przebudzenie seksualne czy wzniosły stan umysłu. Zazwyczaj towarzyszy im głęboki relaks i harmonia, a także poczucie połączenia się ze swoim ciałem.


Masaż
Masaż joni a tradycyjne praktyki tantryczne - czym się różnią?
Masaż tantryczny często kojarzony jest z praktykami skoncentrowanymi na przyjemności seksualnej. Nie jest to jednak ani głównym ani drugorzędnym celem rytuałów tantrycznych. Masaż tantryczny może, ale nie musi zawierać w sobie masażu joni, w żadnym przypadku nie czyni to jednak z niego masażu erotycznego. Masaż i podobne praktyki nazywane tantrycznymi nie są tantrą, ale mogą niektóre opierać się na jej filozofii.
By mieć pewność, że masaż tantryczny joni będzie wykonany z odpowiednim nastawieniem i przygotowaniem, że będzie bezpieczny i w każdym aspekcie potencjalnie korzystny dla osoby masującej, dobrze jest wybrać wykwalifikowanego w masażu tantrycznym specjalistę. Dobrze, by osoba taka zdawała sobie sprawę z tego, czym jest prawdziwa tantra, i była uczniem nauczycieli tantry. Dzięki temu zdobędziesz pewność, że poddasz się masażowi opartemu na tantrze, a nie praktyce erotycznej błędnie nazywanej „masażem tantrycznym”.

Masaż
Potencjalne korzyści płynące z masażu joni - dlaczego warto?
Masaż joni niesie za sobą szereg korzyści. Jest to przede wszystkim masaż energetyczny, którego celem jest uwolnić blokady w obszarze miednicy. Wpływ masażu joni może być rozumiany zarówno jako fizyczne rozluźnienie i uwalnianie napięć w obszarze macicy, jak i w kontekście duchowym – jako odblokowywanie czakry sakralnej i przepływu energii w ciele (Bakker, 2013).
Masaż joni wpływa pozytywnie na fizyczne aspekty obszarów intymnych kobiety. Poprawia przepływ krwi w ich zakresie, a także normalizuje odczuwanie. Ma to niebagatelne znaczenie zarówno u kobiet, które nie mogą osiągnąć satysfakcji seksualnej, jak i u tych, które cierpią na nadwrażliwość narządów płciowych, w związku z czym odczuwają np. ból przy stosunku. Odpowiednie manipulacje w obrębie określonych punktów pochwy, także punktu G, początkowo mogą być nieprzyjemne, jednak ostatecznie dzięki procesowi neurotorowania i osłabianiu ścieżek nocyceptorowych ich czucie i uwrażliwienie się normalizuje. Masaż joni może pomóc także w takich stanach, jak:
- nawracające zapalenia pęcherza,
- uporczywe zapalenia pochwy,
- endometrioza,
- pochwica,
- ból w trakcie stosunku,
- brak popędu seksualnego,
- problemy z osiąganiem orgazmu,
- orgazm przedwczesny.


Korzyści z masażu dotyczą także naszej psychiki. Jak w każdej praktyce, której motywem przewodnim jest uważność i relaksacja, w masażu joni także skutkiem może być rozluźnienie, spojrzenie na swoje życie z innej perspektywy, złagodzenie negatywnych stanów emocjonalnych. To właśnie taki stan pozwala na dalszy rozwój, eksplorację różnych możliwości i daje motywację do działania. Terapia psychosensoryczna, czyli terapia poprzez określony rodzaj dotyku, nacisku czy masażu, ma udowodnioną skuteczność we wspomaganiu leczenia zarówno schorzeń fizycznych, jak i psychicznych, a także w poprawie ogólnego dobrobytu pacjentów (Field, 2016).
Wiele osób decyduje się na masaż joni z powodu potencjalnego polepszenia życia seksualnego. W czasie masażu waginy, w głębokiej relaksacji, bardzo rzadko zdarzają się orgazmy, ponieważ cel masażu yoni jest inny – jest to głównie odblokowanie złogów energetycznych, a nie doprowadzenie osoby masowanej do ekstazy. Pozbycie się zablokowanej energii i barier psychicznych może jednak oczywiście prowadzić do polepszenia życia seksualnego, podobnie jak nawiązanie lepszej relacji z własnym ciałem, polepszenie wrażliwości i głębsze odczuwanie na skutek masażu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które przeżył traumy – szczególnie na tle seksualnym (Ruden, 2005). Praca z nimi może wymagać więcej czasu, zrozumienia i zastosowania technik
Co więcej?
W czym mogę Ci pomóc?
Bądźmy w Kontakcie
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.